27.05.2022 – rocznica utworzenia Przedborskiego Parku Krajobrazowego

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

maj 22, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Majówka w Ogrodzie Botanicznym – zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie!

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego serdecznie zaprasza do udziału w "Majówce w Ogrodzie Botanicznym", która odbędzie się w sobotę, 25 maja, w godzinach 11:00–18:00. Pracownicy Zespołu czekać będą na Państwa na swoim zielonym stoisku, gdzie do…
maj 22, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Dzień Praw Zwierząt – 22.05.2025

Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt obchodzimy w grudniu natomiast Dzień Praw Zwierząt celebrowany jest w Polsce 22 maja. Święto zostało ustanowione przez Klub Gaja, polską organizację ekologiczną.
maj 21, 2025
Aktualności ZPKWŁ

Europejski Dzień Obszarów Natura 2000 – 21.05.2025

21 maja to Europejski Dzień Obszarów Natura 2000. Głównym celem funkcjonowania sieci Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za cenne (znaczące dla zachowania dziedzictwa…
maj 20, 2025
Obwieszczenie w sprawie planów ochrony PKWŁ i SuPK
Aktualności ZPKWŁ

Obwieszczenie Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego o przystąpieniu do sporządzenia projektów planów ochrony dla Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich oraz dla Sulejowskiego Parku Krajobrazowego

Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego informuje o przystąpieniu do sporządzenia projektów planów ochrony dla Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich (PKWŁ) oraz dla Sulejowskiego Parku Krajobrazowego (SuPK).

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

Godziny pracy: pn. - pt. 8:00 - 16:00

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Sławomir Matczak - główny księgowy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

  27 maja przypada 34 rocznica utworzenia Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Obszar Parku położony jest na terenie województw:  łódzkiego i świętokrzyskiego, rozpościera się od doliny Czarnej Włoszczowskiej na południu po północną część Pasma Przedborsko-Małogoskiego. PPK wraz z Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym i Spalskim Parkiem Krajobrazowym tworzą Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, który z kolei wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Obraz34

  Powierzchnia Parku to 16,553 ha, wraz z otuliną to prawie 35 tysięcy hektarów terenu o zróżnicowanej budowie geologicznej, hydrologii i warunkach glebowych na których wykształciły się urozmaicone siedliska dla roślin i zwierząt. W krajobrazie Parku dominuje Pasmo Przedborsko-Małogoskie, będące przedłużeniem Gór Świętokrzyskich. Wzniesienia, których wysokości dochodzą do 350m.n.p.m. kontrastują z doliną rzeki Pilicy, która płynie południkowo i stanowi zachodnią granicę Przedborskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Główny dopływ Pilicy na terenie Parku stanowi Czarna Włoszczowska. Możemy tu napotkać typowo podmokłe łąki, torfowiska, bory bagienne, lasy łęgowe i olsy jak również suche bory, bory świeże i murawy ciepło i sucholubne.

Obraz36

Przedborski Park Krajobrazowy, ze względu na walory krajobrazowe jest dogodnym miejscem do uprawiania turystyki i rekreacji. Istnieje tu wiele szlaków, którymi możemy wędrować, płynąć, przebyć je na koniu lub na rowerze. Utworzono tu 6 rezerwatów przyrody: 4 leśne: Bukowa Góra, Czarna Rózga, Oleszno i Ewelinów położony w otulinie,  torfowiskowy: Piskorzeniec i stepowy: Murawy Dobromierskie. Ich różnorodność, bogactwo fauny i flory oraz walory krajobrazowe  sprawiają, że są unikalne w skali Polski.

Obraz37

Opr. Zdj. DWB